CALL US   +90 536 812 5313

Kapadokya Specialty Turlar

0
Price
Price
The tour is not available yet.

Proceed Booking

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

1655

Why Book With Us?

  • Great prices
  • Customer care available 24/7
  • Hand-picked Tours & Activities

Have a Question?

For any questions and reservation please email us.

+90 536 812 5313

info@peristrema.com

Tur Detayları

Guided Butterfly-watching Tour

Having a rare geological structure that features several basking blossomy valleys and with an average altitude of 1200 meters, Cappadocia is home to a myriad of butterflies. Throughout the region, close to 100 species have been identified so far, including the Zegriselpheme (Sooty orange tip), Zerynthiadeyrollei (Eastern steppe festoon), Leptideadupondieli (Eastern wood white), Polyommatusmenalcas (Anatolian white-blue), and Polyommatusicarus (common blue).

The most favorable time of the year for observing as well as photographing butterflies in Cappadocia is from April through August. The tour begins at the early hours of the morning and lasts approximately 2.5 hours.

Guided Bird-watching Tour

This excursion takes place at the Sultan Marshes, a sizable wetland complex in central Turkey and a Ramsar site. Located at the junction of numerous migratory bird routes and hosting more than 300 species of birds as well as over 420 species of flora, the nature reserve of Sultan Marshes is a significant bird sanctuary second only to that of Lake Manyas.

The tour begins at the early hours of the day, is carried out in canoes, and lasts approximately 2.5 hours.

Guided Photography Tour

Having a rare geological structure that features a most extraordinary landscape, Cappadocia is definitely a photographer’s paradise.

Itinerary A

Transfer to a hot-air ballooning site at 5 am to cover the inflation and take-off stages as well as the flight against the backdrop of the sunrise

Return to hotel for breakfast

Following breakfast set out for a full-day tour of Cappadocia, which includes valleys, “fairy chimneys,” pigeon houses, rock-cut churches, panoramic viewpoints, and pottery-making demonstration

Watching the sunset at the Red Valley

 

Itinerary B (excludes sunrise and sunset)

Depart from hotel at 9:30 am for a full-day tour of Cappadocia, which includes valleys, “fairy chimneys,” pigeon houses, rock-cut churches, panoramic vantage points, and pottery-making demonstration

Yoga Session

You can join our sunrise and sunset yoga sessions at the right place for Surya Namaskar.

If your hotel is Yoga-Friendly our instructor can join you at your hotel for a 1-hour session. Or if you like, we will drive you to perfect place on the top of Red Valley for Hatha Yoga session with RYT-200 certified yoga teacher.

Flora Turu

Kapadokya’nın görkemli jeolojik yapısının gizlediği florasını patikaları kaplayan yoğun bir bitki örtüsünü ve bu bitkilerin bilimsel ve kültürel olarak bölgedeki  inanış, gelenek ve pratiklerindeki izlerini beraber görmeye ne dersiniz. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri olarak ben Saniye Gezer sizlere görünmeyen Kapadokya da eşlik edeceğim. Tüm bu bitkilerin faydaları konuşarak Toprak Ana’nın sağladığı imkanlara minnettarlığına ,huzurlu ve kucaklayıcı bir ortamda  tabiatla bağ kurarak yürüyüşümüzün uzunluğunu ve zamanını beraber planlayarak birazda olsa şimdiki zamandan uzaklaşarak ve ait olduğumuz yerde Doğanın tam da kucağında … Aynı zamanda atölye çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kapadokya tatilinizi planlarken bu teklifimizi bir düşünmenizi isteriz..

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Turu

Kapadokya da yeni buluntular hala çok şaşırtıcı ve büyüleyici,Profosyenel rehber olan ve aynı zamanda sanat tarihi doç.dr. rehberimiz eşliğinde yapılacak turumuz Sobesos Antik kazı şehriyle başlıyor ,,kırk şehitler kilisesi,roma mezarları,Nevşehir yamaç yerleşim kazısı,karşı kilise ve tatlarin kilisesi ile tarihi soluyoruz.

Balayı Turu

Hayatınızda öne çıkan hatta en önemli tatili olan bu zamanı sizin talepleriniz doğrultusun da hazırlamak isteriz, sizi Kapadokya nın büyülü atmosferini hissettirecek romantik teklifler sunabiliriz lütfen sorunuz .

Bolkar Dağları Turu

Bolkarlar turumuz dağcı olmayan, fazla yürümeyi gerektirmeyen ve doğayla başbaşa 2650 metre yüksekte çadırda konaklamak isteyenlere yöneliktir.

Sabah Ürgüp’ten hareket ediyoruz sırasıyla Niğde,Ulukışla ve Darboğaz kasabasını geçtikten sonra yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuktan sonra Meydan Yaylasına ulaşıyoruz.Meydan yaylasından Karagöl’e kadar yaklaşık 30-40 dakikalık bir yürüyüş yapıyoruz.Yürüyüş sırasında zengin bir bitki örtüsüyle karşılaşıyoruz.Sarı çilli ters lale ile Karagöl’de yaşayan Ötmeyen Toros Kurbağası(Rana Holtzi) en önemli türlerdendir. Ateşte akşam yemeğinden sonra geceyi yıldızların altında çadırda yapıyoruz.

Ertesi sabah göl üzerinde gün doğumu ve kar sularından çayımızı demleyerek kahvaltıya başlıyoruz.Kahvaltıdan sonra 20 dakikalık bir yürüyüşle diğer tektonik göl olan ve adını lacivert renginden alan Çinili göle gidiyoruz.Bu arada göl kenarında veya meydan yaylasında yılkı atlarıyla karşılaşma imkanımız var.

İdeal mevsim:haziran sonundan 15 Temmuza kadar
Çadır,uyku tulumu acenta tarafından sağlanacaktır